Wspomnienia z sadzenia drzew

Stare Chińskie przysłowie mówi, że najlepszy czas, żeby posadzić drzewo, był 20 lat temu, a druga najlepsza pora jest dzisiaj. Przysłowiowego “dzisiaj” nie można brać zbyt dosłownie, największa szansa na to, że sadzonka drzewa przyjmie się w nowym miejscu jest podczas nasadzeń przeprowadzanych późną jesienią i wczesną wiosną. Nie sposób jednak nie zgodzić się z przesłaniem, że drzewa należy sadzić, a im wcześniej tym lepiej.

Drzewa absorbują dwutlenek węgla i produkują tlen, pochłaniają także szkodliwe substancje, poprawiając tym samym jakość powietrza. Podczas ulewnych deszczy drzewa chronią infrastrukturę przed podtopieniami, a w upalne dni obniżają temperaturę powietrza i podnoszą jego wilgotność. Drzewa w miastach są szczególnie ważne z perpektywy prognoz skutków zmian klimatu: dłuższych fal upałów oraz częstszych gwałtownych intensywnych opadów deszczu. Ponadto, drzewa w mieście mają pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Nasza fundacja, która nie mogła sadzić drzew 20 lat temu (miesiąc temu obchodziliśmy dopiero pierwsze urodziny), swoich pierwszych nasadzeń dokonała jesienią zeszłego roku. Z funduszy zebranych podczas wrześniowego kiermaszu, będącego zalążkiem naszego Sklepu Charytatywnego oraz z celowych darowizn od firmy oraz od osób prywatnych zakupiliśmy sadzonki 7 grabów oraz 3 krzewów leszczyny, które za zgodą Urzędu Miasta Częstochowa zasadziliśmy nad Wartą, na wprost Galerii Jurajskiej.Sadzenie odbywało się w sobotę, 19.10 i miało charakter otwarty. Uczestnicy wydarzenia kopali doły, wkładali do nich wyjęte z donic sadzonki i zasypywali je ziemią.

Drzewa zostały opalikowane oraz oznaczone tabliczkami z nazwą drzew i informacją o fundatorze, a następnie obficie podlane.

Dziękujemy wszystkim sadzącym! Szczególne podziękowania kierujemy do firmy Dziarskie Dzieciaki – animacje dla dzieci oraz do grupy pracowników Adidas Galeria Jurajska, którzy zdecydowali się przekazać darowizny na zakup sadzonek. Wasze drzewa rosną piękne i zdrowe, doglądamy ich osobiście.

Grab ufundowany przez firmę Dziarskie Dzieciaki – animacje dla dzieci
Część zespołu Adidas Galeria Jurajska – Zdjęcia: Aleks Kursiewicz

Kolejne wspólne sadzenie planujemy przeprowadzić 12 września. Jeśli nie chcesz przegapić wydarzenia, lub jeśli chcesz ufundować sadzonkę – kliknij tutaj.

Jeśli chcesz wesprzeć takie i podobne działania naszej fundacji, zrób zakupy w naszym sklepie internetowym lub przekaż darowiznę.