10 eko nawyków, które nic nie kosztują, a nawet pozwalają oszczędzić

Niektórym wydaje się, że dbanie o środowisko musi być trudne, kosztowne i czasochłonne. Jako osoby, które wdrożyły do codziennego życia mnóstwo ekologicznych zmian, nie możemy się z tym zgodzić. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najprostszych zmian, które możecie wprowadzić do swojej codzienności bez najmniejszego wysiłku. Wybraliśmy je spośród kilkudziesięciu wskazówek dostępnych na naszym instagramie.

1. Kupuj lokalnie

Podejmując codzienne decyzje zakupowe wpływasz na światowe emisje gazów cieplarnianych. Im krótszą drogę od producenta do sklepu przebył produkt po który sięgasz, tym mniej zanieczyszczeń dostało się atmosfery w czasie jego transportu. Robiąc codzienne zakupy, staraj się rezygnować z produktów z drugiego końca świata i wybieraj produkty lokalne, pochodzące z naszego powiatu, województwa czy kraju.

2. Kupuj tyle, ile jesz

Produkcja żywności wiąże się z uwalnianiem do środowiska szkodliwych dla ekosystemów środków ochrony i nawozów. Mimo tego, w gospodarstwach domowych w Polsce marnuje się 4,5 miliona ton żywności rocznie.

Kiedy sięgasz po świeże produkty, nie kupuj więcej, niż Twoja rodzina będzie w stanie zjeść. Planuj posiłki, pilnuj dat ważności, przygotowuj posiłki z napoczętych produktów, odpowiednio przechowuj jedzenie oraz dopilnuj, aby resztki z obiadu zostały zjedzone, na przykład na kolację lub następnego dnia. Wpłynie to korzystnie zarówno na stan środowiska jak i na Twój portfel!

3. Kupuj mniej

Przestań kupować niepotrzebne rzeczy.

Kolejny T-shirt, większy telewizor i szminka w kolorze sezonu nie sprawią, że będziesz szczęśliwszy. Wszystko, co widzisz na sklepowych półkach zostało wyprodukowane przy wykorzystaniu surowców i energii. Zanim coś kupisz, zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Może lepiej naprawić to co już masz, lub pożyczyć od sąsiada to, czego potrzebujesz tylko na chwilę?

4. Pij wodę z kranu

Woda butelkowana jest rozlewana setki kilometrów od Twojego domu. Zapakowana w plastikowe butelki, owinięta folią, transportowana jest do sieci handlowych i punktów dystrybucji, emitując przy tym setki kilogramów dwutlenku węgla do atmosfery. Butelki, nawet wrzucone do żółtego pojemnika, rzadko podlegają recyklingowi. Tymczasem w kranie w Twojej kuchni płynie kilkadzisiąt razy tańsza, w nic nieopakowana woda o bardzo zbliżonym składzie mineralnym. Podobnie jak woda w całej Unii Europejskiej spełnia ona normy wody zdatnej do picia bez przegotowania.

Zrezygnuj z wody butelkowanej na rzecz wody z kranu. Oszczędzisz pieniądze, czas, wysiłek związany z wnoszeniem zgrzewek wody po schodach i środowisko naturalne.

5. Gotuj pod przykrywką

Podczas gotowania część ciepła dostarczana od spodu garnka ucieka, nagrzewając znajdujące się wokół powietrze. Ilość uciekającego ciepła jest znacznie większa, gdy garnek nie jest przykryty.

Kiedy gotujesz, przykrywaj garnek przykrywką i stawiaj go na palniku odpowiedniej wielkości. Straty energii będą mniejsze, rachunek za gaz lub prąd niższy, a Twoje potrawy ugotują się szybciej.

6. Gotuj tyle wody ile potrzebujesz

Wchodzisz do kuchni, podstawiasz czajnik pod kran, odkręcasz wodę, patrzysz w okno, zakręcasz kran. Gotujesz wodę, zalewasz herbatę, a czajnik wciąż jest pełny. Znasz to?

Mamy dla Ciebie genialną radę! Zapamiętaj, ile wody w czajniku potrzeba na jedną herbatę, a ile na herbatę dla wszystkich domowników (możesz to sprawdzić, napełniając czajnik wodą przy użyciu kubka na herbatę) i gotuj zawsze tyle wody ile jest Ci potrzebe.

Gotowanie właściwej ilości wody to oszczędność czasu, energii, pieniędzy i CO2. Proste, prawda?

7. Drukuj dwustronnie

Przeciętny polak zużywa rocznie 100kg papieru, przyczyniając się tym samym do wycięcia 1,6 drzewa. Duża część tego papieru jest bielona substancjami szkodliwymi dla środowiska naturalnego. Część tego papieru (od Ciebie zależy, jak duża), zadrukowana jest zupełnie niepotrzebnie, w dodatku jednostronnie.

Ogranicz zużycie papieru. Wykorzystuj każdy skrawek papieru do końca, rób notatki w starych zeszytach, drukuj tylko to, co jest Ci potrzebne, a kiedy drukujesz, rób to dwustronnie. Możesz w ustawieniach komputera wybrać drukowanie dwustronne jako automatyczny sposób drukowania, wówczas nie będziesz musiał o tym pamiętać.

8. Noś własną torbę na zakupy

Niby banał, ale pewnie Tobie też zdarza się o tym zapomnieć.

Jednorazowa torba na zakupy używana jest średnio przez 12 minut, a rozkłada się nawet 400 lat. Żadna z wyprodukowanych plastikowych toreb nie rozłożyła się jeszcze w naturalnych warunkach.
Żeby ulżyć środowisku, warto trzymać zapasową torbę na zakupy w kieszeni torebki i plecaka, w schowku w samochodzie i w przedpokoju, tuż obok kluczy. Jeśli nie masz jeszcze wielorazowej torby, możesz kupić taką z materiałów z recyklingu.

9. Wyłącz standby

Równie prostą formą ratowania świata bez wysiłku jest zmniejszenie zużycia prądu. Jak to zrobić? Pozbywając się domowych i biurowych złodziei prądu: urządzeń w stanie czuwania, które utrzymując gotowość do pracy, nieustannie pobierają prąd. Małe kolorowe światełka w drukarce, odtwarzaczu DVD i innych sporadycznie używanych urządzeniach zwiększają pobór energii w Twoim domu.
Wyłącz stand-by w telewizorze, monitorze, drukarce, wieży i zasilaczu. Pamiętaj też, by po naładowaniu telefonu czy laptopa, wyjąć z gniazdka ładowarkę.

10. Pij bez słomki

Rezygnacja z plastikowych słomek stała się już standardem w wielu restauracjach i stanowi pewnego radzaju symbol dbałości o środowisko.

Jeśli nie wyrobiłeś w sobie jeszcze nawyku dopowiadania “bez słomki” na końcu każdego zamówienia, zrób to koniecznie.

Przedmioty, których używamy przez kilka minut rozkładają się kilkaset lat, podczas gdy napoje można pić bez słomki bezpośrednio ze szklanki, za pomocą ust.

Ile z powyższych nawyków udało Ci się już wprowadzić w życie? A może któreś z nich miałeś wyrobione już od dziecka? Przez najbliższy tydzień spróbuj pamiętać o tych, których jeszcze Ci brakuje, a gdy doprowadzisz do perfekcji wszystkie, zajrzyj tutaj po następne.