Sklep charytatywny “Lepszy Klimat”

Co to znaczy, że sklep jest charytatywny?

Sklepy charytatywne to obiekty handlowe prowadzone przez organizacje dobroczynne w celu zbiórki pieniędzy na cele statutowe. Zajmują się sprzedażą głównie rzeczy używanych, przekazanych wcześniej organizacji w akcie darowizny. Pracują w nich zwykle wolontariusze działający w ramach fundacji. Ze względu na brak kosztów pozyskania towaru sklep charytatywny oferuje produkty w niższych niż w zwykłych sklepach cenach. Cały dochód ze sprzedaży (po odliczeniu kosztów utrzymania sklepu) jest przeznaczany na cele statutowe organizacji.

Trochę historii, można pominąć.

Sklepy charytatywne (charity shops) są bardzo popularne w krajach anglosaskich. To zresztą Brytyjczycy są ich twórcami. Historia charity shopów w Wielkiej Brytanii sięga XIX wieku, kiedy to Armia Zbawienia utworzyła pierwszy sklep z tanią odzieżą używaną. Kolejne przedsięwzięcia dobroczynne pojawiały się i rozwijały w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Warunkiem funkcjonowania sklepu charytatywnego było sprzedawanie jedynie towarów pochodzących z darowizn oraz przekazywanie całego dochodu na cele charytatywne wyznaczonych organizacji. Obecnie charity shopy znaleźć można w każdym większym angielskim mieście.

Są popularne ze względu na przystępne ceny, dobrą jakość oferowanych produktów, a także ich niepowtarzalność. Można w nich znaleźć na przykład specjalne wydania książek, oryginalne meble i przedmioty codziennego użytku, nie mówiąc o używanych ubraniach, których wyjątkowość i trwałość stanowi dużą przewagę nad asortymentem sieciówek. Jednak również w Polsce sklepy charytatywne cieszą się coraz większą popularnością. Postanowiliśmy więc, idąc za przykładem innych miast, otworzyć nasz własny sklep w Częstochowie, a dochód z jego prowadzenia przeznaczyć na cele Fundacji.

 “Lepszy Klimat”!

Nasz własny sklep charytatywny “Lepszy Klimat” mieliśmy w planach już od dłuższego czasu. Stworzenie miejsca, gdzie niechciane przedmioty dostają drugie życie zamiast trafiać na śmietnik lub zalegać w szafach, było naszym marzeniem od początku istnienia Fundacji Rething. Prowadząc sprzedaż internetową, a także organizując plenerowy kiermasz, a następnie tygodniowy “Pop up shop” uwierzyliśmy, że również wśród mieszkańców Częstochowy są ludzie, którym przyświecają podobne do naszych cele. I jest ich całkiem sporo! Pozytywni, otwarci, chętni do dzielenia się, a przede wszystkim myślący o przyszłości planety i kolejnych pokoleń. Znalezienie lokalu, wyremontowanie go i otworzenie sklepu w czasie pandemii nie było łatwym zadaniem. Czy ktoś mówił, że będzie łatwo? Nobody. Było jednak warto! Bo efekty już cieszą nas ogromnie. Mamy nadzieję, że ucieszą również Was. Chcemy, by to nowe na mapie miasta miejsce stało się również jednym z Waszych miejsc i byśmy mogli tworzyć razem coś dobrego.

Co w sklepie i dlaczego właśnie to?

Asortyment sklepu dzieli się na produkty używane, pozyskane dzięki Waszym darowiznom oraz produkty wykonane przez Fundację, pozwalające na przykład na ograniczenie zużycia plastiku w życiu codziennym. Naszym celem jest nie tylko pozyskanie funduszy na działania statutowe, takie jak sadzenie drzew czy organizacja warsztatów edukacyjnych (o których przeczytać możecie w innym miejscu), ale również szerzenie świadomości klimatycznej i jak sugeruje nazwa sklepu czynienie klimatu “lepszym”. Jesteśmy zdania, że jako ludzie wyprodukowaliśmy już wystarczająco dużo. Czas zwolnić lub nawet na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć temu, co już mamy. Oddając do naszego sklepu używane przedmioty czy ubrania, których już nie chcecie, dajecie im drugie życie. Zamiast na strych lub wysypisko ponownie trafiają do obiegu i mogą posłużyć kolejnemu właścicielowi. Kupując produkty z drugiej ręki przyczyniacie się do zmniejszenia śladu węglowego, ograniczacie zużywanie surowców naturalnych, wody i energii, niezbędnych w procesach produkcji. Innymi słowy zmniejszacie negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. A w dodatku, i to jest chyba w tym wszystkim najfajniejsze, świadome podejście do zakupów i stanu posiadania pozwala wyrwać się z rozpędzonej machiny konsumpcjonizmu, która obiecując szczęście i spełnienie, gdy kupimy jeszcze tylko tę jedną nową rzecz, w rzeczywistości odsuwa nas od tego, co jest naprawdę ważne.

Jak, gdzie, kiedy?

Gdzie? Sklep stacjonarny “Lepszy Klimat” mieści się tuż przy Placu Biegańskiego, za Ratuszem, ulica Karola Szymanowskiego 1. Wciąż prowadzimy też sprzedaż internetową na naszej stronie.                                                      

Kiedy? Od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00 i w soboty od 10:00 do 14:00.

Jak? Jak najszybciej, bo lockdown wisi w powietrzu i nikt nie zna dnia ani godziny. Dlatego co masz zrobić jutro, zrób dziś. Oczywiście z należytą ostrożnością, dystansem i maseczką. Przychodźcie na zakupy lub tylko się przywitać. Jeśli chcecie przynieście ubrania i przedmioty, których już nie potrzebujecie. Pamiętajcie jednak, by były czyste i w stanie umożliwiającym ich dalsze użytkowanie. Czekamy na Was!

Nasz sklep charytatywny możecie śledzić także na facebooku, a nowości z niego znajdziecie także na instagramie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.