Idealny sposób na spędzenie niedzieli nie istnieje? A co powiecie na sadzenie drzew?

Wizja miast przyszłości nieco ostatnio się zmieniła – nie widać już w niej terenu obsianego gęsto potężnymi szklanymi molochami, a zamiast tego mieni się zielenią drzew. Roślinność okazuje się być fundamentalną częścią miast.
Aby rozpocząć proces zazieleniania również naszego miasta, Fundacja 23 sierpnia 2020 roku zorganizowała sadzenie drzew na osiedlu Wyczerpy.
Cel był prosty – zasadzić 23 klony, uczynić coś dobrego dla środowiska i spędzić miło czas, czerpiąc satysfakcję z własnej pracy.

Zdjęcie Agata Fąfera

Chętnych rąk do pracy nie brakowało. Do wspólnej zabawy dołączyli zarówno mieszkańcy osiedla, jak i innych części miasta. Po przybyciu na miejsce i wpisaniu się na listę obecności, uczestnicy zostali podzieleni na grupy i otrzymali instrukcję przedstawiającą zasady jak prawidłowo zasadzić drzewo. Bo przecież chcemy, by mogło urosnąć i obdarzyć nas korzyściami płynącymi z jego posadzenia.

Zdjęcie Ivan Terrero

Po zapoznaniu się z instrukcją nadszedł czas, by zakasać rękawy i złapać za szpadel. Praca okazała się odrobinę cięższa niż się wszystkim wydawało, ale rezultaty były tego warte. Świetna atmosfera i dobra zabawa były nieodłącznym elementem tego wydarzenia.

Zdjęcie Agata Fąfera

Po zakończeniu sadzenia należało odpowiednio zabezpieczyć młode drzewko. Drewniane pale i taśmy poszły w ruch, a gdy już wszystko było gotowe, na pracujących czekały upominki w postaci materiałowych woreczków wielokrotnego użytku na owoce i warzywa. Na sam koniec zostało już tylko nazwanie drzewek i ich podlanie. Kreatywność sadzących nie znała granic i na drewnianych tabliczkach pojawiły się imiona takie jak Norbert czy Bella.

Reprezentanci Stoelzle Częstochowa i Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa – zdjęcie Agata Fąfera

Bez uprzejmości strażaków by się nie obeszło. To właśnie dzięki ich pomocy z łatwością podlaliśmy wszystkie drzewa odpowiednią ilością wody!
Aby drzewa mogły się rozwijać, część osób postanowiło je zaadoptować – 19 drzewek znalazło już swoich opiekunów, 4 nadal są dostępnych do adopcji. Fundacja zachęca do zaopiekowania się drzewami. Należy podlewać je dużymi ilościami wody raz w tygodniu, w upalne okresy częściej, najlepiej deszczówką lub wodą odzyskaną z płukania owoców bez detergentów. Jeżeli zauważysz, że coś złego dzieje się z drzewem skontaktuj się z Fundacją.

zdjęcie Agata Fąfera

Dlaczego jednak posadzenie nawet tak niewielkiej ilości drzew ma takie znaczenie? Oto korzyści, jakie mieszkańcy miast czerpią z zieleni.

Lepsze zdrowie i samopoczucie.

Pomimo kilku tysięcy lat cywilizacji człowiek nadal jest częścią natury i potrzebuje jej w swoim życiu. Widok i obecność drzew działa uspokajająco na umysł, pomaga redukować poziom stresu, a co za tym idzie – polepszać odporność. Drzewa są także barierą dla nieustającego miejskiego hałasu.

Ratowanie wody

Drzewa pomagają utrzymać wilgoć w glebie, wyłapują, filtrują i włączają do obiegu deszczówkę. Dzięki drzewom woda jest czystsza, co pozwala zredukować koszty jej oczyszczania. Na terenach zielonych również powodzie są mniej destrukcyjne – drzewa spowalniają nagromadzanie się deszczówki i zwalniają tempo strumieni wody.

Naturalna klimatyzacja

Miasta są wyspami gorąca. Temperatura w nich jest o kilka stopni wyższa niż na przedmieściach. Szkło, beton i asfalt magazynują ciepło, oddając je nawet w nocy. Tak wysokie temperatury są groźne dla zdrowia, a także generują znacznie większe koszty klimatyzacji. Na skutek zmian klimatu będziemy doświadczać coraz więcej gorących dni, na szczęście jednak drzewa mogą pomóc zredukować przykre konsekwencje – dają cień oraz uwalniają parę wodną, która chłodzi otoczenie dookoła nich.

Czystsze powietrze

Nie nowiną jest, że drzewa produkują litry tlenu jednocześnie redukując stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Oprócz tego jednak potrafią ograniczyć ilość innych szkodliwych gazów takich jak ozon czy amoniak. Redukują nieprzyjemne zapachy zastępując je naturalnymi woniami, wyłapują również drobiny kurzu i pyłu.

Bioróżnorodność

Drzewa dają życie i schronienie owadom, ptakom i innym stworzeniom, którym człowiek wydarł dom, a których istnienie jest niezbędne do zachowania bioróżnorodności i stabilności ekosystemu.

Piękno i estetyka

Drzewa są piękne same w sobie, a do tego zasłaniają brzydkie, kanciaste i szare budynki. Cieszą oczy oraz stęsknione za naturą ciała i umysły.

Zdjęcie Agata Fąfera

Projekt “Wspólne sadzenie drzew w Częstochowie” był dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pięć klonów zostało ufundowane przez hutę szkła Stoelzle Częstochowa. Poczęstunek dla osób biorących udział w sadzeniu ufundowało To Tu. Nieocenioną pomoc w przygotowaniu sadzenia okazali także DOSL Wyczerpy-Aniołów, strażacy z OSP Kuźnica Marianowa, siatkarze Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa i mieszkańcy osiedla.

Jeżeli chcesz ufundować drzewo podczas kolejnego sadzenia organizowania przez Fundację Rething, kliknij tutaj.

Zobacz więcej zdjęć z wydarzenia