Niezakupy w Lepszym Klimacie – 26.11.2021

Black Friday wywołuje emocje. Tanio, taniej, jeszcze taniej! Jak tu się oprzeć? Sprawdź naszą ofertę – proponują kolejne sklepy, zarówno te stacjonarne, jak i te internetowe.

Tymczasem, jeszcze nie tak dawno, nikt nie wiedział, że piątek następujący po amerykańskim Święcie Dziękczynienia – obchodzonym w ostatni czwartek listopada – jest w Stanach Zjednoczonych pomalowany na czarno.

Amerykańskie sieci handlowe jako pierwsze narzuciły “tradycję” Czarnego Piątku – wyrażenie Black Friday to przecież anglicyzm – w celu stymulowania sprzedaży przed Bożym Narodzeniem. W Polsce z początku obyczaj ten narzucony został przez handel internetowy, jednak szybko podchwyciły go wielkie sieci handlowe, kusząc wyprzedażami w ostatni piątek listopada.

Z jednej strony, fajnie jest kupić coś, na co zwykle nas nie stać, z drugiej – łatwo dać się ponieść emocjom i wydać pieniądze na rzeczy po prostu niepotrzebne. W wielu przypadkach mógłbyś zastąpić je przedmiotami z drugiej ręki, które już wytrzymały próbę czasu i nie rozsypią się po kilku dniach, niczym wiele sklepowych produktów nęcących niskimi cenami.

Dlaczego jeszcze warto powstrzymać się od zakupów w Black Friday? Biorąc udział w zbiorowym, zakupowym szaleństwie, współtworzysz kulturę nadmiernej konsumpcji. To zupełnie bez sensu w sytuacji alarmującego wręcz zagrożenia planety nadmiarem śmieci i wyczerpujących się zasobów naturalnych. Nie mówiąc o ociepleniu klimatu, na które wpływ mają rosnąca produkcja i nasilenie transportu. Każda dostarczona do Ciebie z okazji Black Friday paczka to hektolitry zużytej benzyny i olbrzymia ilość wygenerowanych spalin!

Nie godzimy się na zakupowy amok, którego skutki dla środowiska są dramatyczne. Ty także masz na nie wpływ, dlatego zachęcamy, byś tworzył z nami #lepszyklimat! Ogłaszamy akcję Nie kupuję w Black Friday. Zasady są następujące: Przyjdź do naszego sklepu, zrób zdjęcie z deklaracją, że nie kupujesz w Black Friday i wrzuć ją na Facebooka albo Instagram, oznaczając Lepszy Klimat. W zamian możesz za darmo otrzymać 5 wybranych rzeczy używanych.

Nasze wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/324104842511556

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.